NA KÓŁKACH DO ŚLUBU:)

Planowanie ślubu i wesela jest bardzo ekscytujące ich organizowanie często jednak stresuje. Do załatwienia jest tyle rzeczy, o tak wielu szczegółach trzeba pamiętać, że niekiedy – w trakcie przygotowań – traci się całą radość, związaną z nadchodzącym „wielkim dniem”. W tym natłoku rzeczy do zrobienia często można pominąć pewne ważne detale. Szczególne znaczenie mają one w przypadku, gdy jednym z przyszłych współmałżonków jest osoba niepełnosprawna albo, gdy taka znajduje się wśród zaproszonych gości. Oboje stanęliśmy właśnie przed takim wyzwaniem, ponieważ ja od urodzenia poruszam się na wózku inwalidzkim, a mój narzeczony jest po wypadku i ma poważne problemy z kręgosłupem.  Oto jak w skrócie wyglądała Nasza ślubna przygoda i organizacja tego wyjątkowego dnia.

Kościół, ceremonia ślubna

Planując ceremonię w kościele należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na piękny wystrój wnętrza, czy brak barier architektonicznych takich jak schody, progi ale  przede wszystkim na podejście księży do osób z niepełnosprawnościami, które chcą zawrzeć sakrament małżeństwa. Niestety różnie z tym bywa, a tolerancja i wyrozumiałość to tylko pozory. Okazuje się, że dla większości duchownych wózek inwalidzki jest równoznaczny z upośledzeniem umysłowym, dlatego wymagane jest zaświadczanie od psychologa potwierdzające, że jest się świadomym decyzji o małżeństwie. Było to dla Mnie krzywdzące, ponieważ jestem osobą po studiach magisterskich aktywną zawodowo i społecznie świadomą swoich praw i oczekiwań. Na szczęście od każdej reguły są wyjątki. Najbardziej przychylny okazał się dla Nas Kościół Akademicki Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu 68 w Warszawie tutaj przekonaliśmy się, że nie liczy się jedynie pierwsze wrażenie i panujące stereotypy, a zwykła ludzka życzliwość oraz chęć rozmowy, bo wiadomo przecież, że prawdziwa i szczera miłość zawsze się obroni. Dlatego nigdy nie można się poddawać niezależnie od okoliczności;)

Jeśli chodzi o uroczyste wejście pary młodej do kościoła, możliwości jest kilka. Panna młoda, posiadająca wózek elektryczny, może jechać tuż przy swoim wybranku. To jednak wydaje się dość niezręczna opcja. Kiedy jedną ręką kieruje, a drugą trzyma swego przyszłego męża, nie ma już miejsca na bukiet kwiatów. Inną możliwością jest to, aby do ołtarza wózek poprowadził sam pan młody. Choć wtedy panna młoda ma swojego przyszłego męża za plecami, co też może być niezręczne. Dobrą opcją wydaje się ta, w której to ojciec panny młodej prowadzi wózek, a przy ołtarzu czeka jej ukochany. Osobiście jednak preferuje wariant, w którym druhna prowadzi wózek, a młody idzie obok trzymając wybrankę za rękę. Z niego właśnie skorzystam;)

Suknia ślubna i buty

Wiele niepełnosprawnych panien młodych potwierdza, że na poszukiwania sukni ślubnej warto wyruszyć do mniejszego salonu. Tam z reguły można liczyć na cierpliwość obsługi i chęć pomocy, konsultantki powinny doradzić, jaka suknia sprawdzi się najlepiej. Wybrałam salon,,EMMI MARIAGE” Suknie ślubne i centrum mody ślubnej na ulicy Targowej 20B (róg ul Kijowskiej) w Warszawie. Dokonując wyboru sukni dokładnie wiedziałam czego oczekuje – krótkiej śmietankowej sukni ze sznurowanym gorsetem podkreślonym dekoltem i  odkrytymi ramionami. Wszystkie konieczne przeróbki zostaną wykonane indywidualnie na wymiar. Naprawdę polecam wszystkim przyszłym Paniom Młodym na pewno się nie zawiodą 🙂

Natomiast wybór butów w moim przypadku nie był już tak prosty i oczywisty jakby się mogło wydawać. Z racji trudności w poruszaniu się oraz specyficznego sposobu przemieszczania się np. podczas wsiadania do samochodu, dlatego  szpilki i obcasy zastąpiły trampki. Jest to bardziej praktyczne wygodne i oryginalne rozwiązanie, które zniweluje wszystkie niewygody. Poza mną w trampkach wystąpi również Pan Młody i Świadkowie zatem wszyscy będziemy jedyni w swoim rodzaju. Jak widać każdą trudność można przekuć w atut i coś pozytywnego jeśli tylko mamy poczucie humoru,  dystans do siebie, pomysłowość, odrobinę kreatywności czy po prostu dobrych chęci 😉

Przyozdobienie wózka

To wyjątkowy dzień i czarny wózek inwalidzki może nieco przyćmić sukienkę.  Dlatego warto by stał się częścią całego stroju ozdobą i dekoracją. Pomysłów  i rozwiązań może być kilka, np. jeśli to możliwe, warto go pomalować na biało lub na inny jasny kolor lub po prostu  przyozdobić, np. drobnymi kwiatkami, utrzymanymi w tonacji bukietu ślubnego. Moim zdaniem jednak najbardziej optymalnym i skromnym sposobem wyjścia sytuacji jest przykrycie widocznych części wózka białą tkaniną w kolorze sukni ślubnej. Dzięki temu pojazd nabierze  zupełnie innej wymowy i będzie lepiej komponował się ze strojem panny młodej, a jednocześnie jej nie przyćmi. Sama korzystam właśnie z tego rozwiązania, dlatego szczerze je polecam.

Samochód ślubny

Przy wyborze samochodu ślubnego oprócz pięknego wyglądu z racji wózka i trudności w przemieszczaniu  się warto zwrócić uwagę na kilka kwestii praktycznych. Po pierwsze auto powinno mieć niskie, zawieszenie oraz rączki w środku do przytrzymania się wtedy przy wsiadaniu pomoc osób trzecich nie jest konieczna i  w wszystko wygląda bardziej naturalnie. Po drugie  powinno mieć duży przestronny bagażnik, który bez trudu pomieści wózek inwalidzki. Warto tutaj zdać się na wprawne oko i intuicje Pana Młodego na pewno nie zawiedzie. U Nas wybór padł na BMW 🙂

Wybór sali weselnej

Coraz więcej miejsc jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych jednak w   dużej mierze niestety to tylko pozory, dlatego  przy wyborze restauracji lub hotelu  koniecznością jest osobiste sprawdzenie szczegółów oferty. Czy w lokalu znajduje się winda, czy tylko schody? Czy są toalety dla osób niepełnosprawnych? Czy drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami są na tyle szerokie, by zmieścił się w nie wózek? To dość podstawowe rzeczy, ale przy całym zamieszaniu z przygotowaniami do wesela, państwu młodym może nie przyjść do głowy, by się co do nich upewnić, chociaż i  tak nie wszystko da się przewidzieć i po drodze mogą zdarzyć się różne niespodzianki.  Nawet jeśli wybierzemy hotel, gdzie jest winda i odpowiednie toalety, nie mamy stuprocentowej gwarancji, że w dniu wesela wszystko pójdzie gładko. Może się zdarzyć, że winda będzie popsuta, a toaleta nieczynna z powodu awarii. W takim wypadku trzeba zachować zimną krew, dobry humor, uśmiech na twarzy  pamiętać, że to Nasz wyjątkowy dzień i mamy wokół siebie mnóstwo życzliwych ludzi, którzy zawsze pomogą bez względu na sytuacje. Z takim nastawieniem nie ma problemu nie do pokonania 😉 Na organizacje wesela polecam Hotel Lord na Al. Krakowskiej 218 koło Lotniska  Chopina w Warszawie nie ma tam żadnych problemów z poruszaniem się  na wózku inwalidzkim, obsługa jest bardo przyjazna i profesjonalna miejsce godne rekomendacji.

Stół

Wybierając sale weselną warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden dość istotny szczegół, a mianowicie rozstawienie stołów i rozmieszczenie całej przestrzeni. Pusta sala, nawet z rozłożonym stołem i krzesłami, nie oddaje tego, ile jest w niej rzeczywiście przestrzeni, kiedy zapełni się gośćmi. Wokół stołów warto więc zagospodarować  nieco więcej miejsca, by wózek inwalidzki mógł swobodnie się poruszać i nigdzie nie utknął. Szczególnie ważna jest spora przestrzeń pomiędzy stołem prezydialnym a parkietem i wyjściem z sali do toalety.

Pierwszy taniec

Wiele osób niepełnosprawnych, które planują wesele, rezygnuje z tego elementu, twierdząc, że to dla nich zbyt krępujące, by tańczyć, kiedy przyglądają im się wszyscy zgromadzeni w sali. My jednak postanowiliśmy podjąć się i tego wyzwania,  bo przecież wózek inwalidzki to tylko sposób poruszania się, a nie żadne ograniczenie a w Naszym przypadku chcieć znaczy móc wystarczą chęci i odrobina pomysłowości i można zrobić naprawdę wszystko. Przecież pierwszy taniec to najpiękniejsza chwila w życiu, w której jesteśmy gwiazdami nie warto z tego  rezygnować przez kompleksy czy brak wiary w siebie i własne możliwości.

Podsumowując dla Nas  ślub to wyjątkowe wydarzenie, które zdarza się jeden jedyny raz w życiu  i tak naprawdę nie liczą się tu te wszystkie przygotowania, planowanie, stroje itp. Kiedy z partnerem dobrze je zorganizujecie i weźmiecie pod uwagę kilka dodatkowych szczegółów, macie gwarancję, że będzie to naprawdę wyjątkowy dzień. Dlatego nie istotne jest że poruszasz się na wózku inwalidzkim, czy jesteś po wypadku i masz problemy z kręgosłupem, najważniejsza jest szczera i prawdziwa miłość dwojga ludzi. Naszym zdaniem w  miłości niepełnosprawność nie ma żadnego znaczenia, bo przecież kocha się nie za coś a pomimo wszystko. Z niecierpliwością czekamy, więc na najszczęśliwszy dzień  Naszego nowego wspólnego życia i drogi.

Bezpłatna konsultacja

Ze względu na ilość osób zainteresowanych wynajęciem mnie na własną najwspanialszą zabawę w życiu – przygotowałem dla Was krótki formularz w celu umówienia się na bezpłatną konsultacje.

Zapytaj o wolny termin

Jeśli zainteresowała Was moja oferta lub chcielibyście po prostu porozmawiać ze mną porozmawiać – wypełnijcie formularz. Odpowiem w jak najszybszym czasie!

2018-04-30T18:21:27+00:00

Call Now