ACH CI RODZICE! – KILKA SŁÓW O POKOLENIOWYCH SPORACH WESELNYCH

Przyjęcie weselne jest jak spektakl, za którego kulisami kryje się cały ogrom kwestii organizacyjnych, niewidocznych dla oczu widzów, czyli gości. Podziwiać mogą oni już same efekty ciężkiej pracy włożonej w przygotowanie tego wyjątkowego przyjęcia. Za kurtyną schowane zostają nie tylko trudy związane z planowaniem, zapraszaniem, a nawet… przymierzaniem, ale też liczne kwestie sporne występujące pomiędzy nowożeńcami i rodziną.

Bardzo często powracającym wątkiem jest konflikt pomiędzy parą młodą, a ich rodzicami. Można wręcz stwierdzić, że występuje tu pewien schemat – młodzi chcą po swojemu, starszyzna próbuje narzucić własne zdanie – „bo przecież nie wypada”, „bo kto to widział?” I choć niektórym problem wydaje się banalny, na swojej zawodowej ścieżce poznałem wiele par, dla których tego typu sprzeczność była bardzo obciążająca. Szczególnie gdy w tle pojawiał się temat finansów lub różnicy przekonań pomiędzy rodzicami panny młodej, a pana młodego. Dramat wisiał w powietrzu! I właśnie w obawie przed nim nowożeńcy często ulegali presji, decydując się na rozwiązania, do których sami nigdy nie byli przekonani. Być może żałują tego po dziś dzień? Być może zadają sobie pytanie, czy mogli rozwiązać to jakoś inaczej? Jeżeli obecnie borykacie się z tego rodzaju dylematem, nie rezygnujcie zbyt szybko ze swoich pomysłów na ten wymarzony dzień. To Wasz moment, Wasza chwila, Wasze wesele! Pewnie myślicie sobie teraz – „Jasne! Łatwo się mówi, trudniej zrealizować.” Oczywiście, że trudniej! Jednak dzięki odpowiedniemu nastawieniu i wiedzy możecie zdziałać naprawdę dużo.

Czas na przemyślenia

Od czego więc zacząć? Od początku, czyli od wnikliwej analizy zaistniałego problemu. Zazwyczaj kwestią sporną są takie elementy jak wybór miejsca i sali, liczba gości oraz ich skład, catering czy rodzaj muzycznych hitów, nie mówiąc już o nietypowych „extrasach”, takich jak np. pokaz tancerzy ognia lub lodowa rzeźba – tego rodzaju dodatki mogą okazać się fatalną kością niezgody w pokoleniowym konflikcie. Rozważając sedno całego sporu, weźcie pod uwagę wszystkie elementy, które budzą w Waszych rodzicach opór. Zastanówcie się też nad rozwiązaniami proponowanymi przez nich, zadając sobie to samo pytanie – dlaczego Wam się nie podobają? Bądźcie szczerzy sami z sobą i podejdźcie do tego zadania możliwie obiektywnie i spokojnie. Dostarczy Wam ono wielu sensownych argumentów w późniejszej rozmowie z rodzicami. Pamiętajcie też, żeby zawsze starać się wczuć w skórę tej drugiej strony. Pomyślcie o intencjach Waszych rodziców. Zapewniam, że w 99% przypadków, nie są one złe. Usilna chęć moderacji Waszego eventu, może brać się z nadmiernej troski, poczucia odpowiedzialności lub zwykłej obawy i lęku. Potrzeba pełnej kontroli ma pewnie na celu uchronienie Was i całej rodziny od największej w weselnych dziejach klęski.

Czas na rozmowę

Gdy dobrze przeanalizujecie sobie całą sytuację, w Waszych głowach powinien zapanować pewnego rodzaju porządek. Przygotowani do rozmowy z rodzicami musicie dobrze wiedzieć, co dokładnie chcecie zakomunikować i mieć do tego pełne przekonanie. Być może zdecydujecie się na niezwykle trudny, bo i najbardziej szczery dialog. Dajcie do zrozumienia, że chcecie zachować pełną decyzyjność w sprawie Waszego wesela. Zwróćcie uwagę na sam styl komunikacji – będzie miał on szczególne znaczenie. Pamiętajcie, że sprawa jest dość napięta. Musicie wykazać się dyplomatycznym podejściem. Z jednej strony konieczna jest duża taktowność, wyczucie słowa i okazanie szacunku. To właśnie pewien rodzaj pokory z Waszej strony może być kluczem do osiągnięcia celu. Z drugiej jednak strony, zachowajcie spokój i zdecydowanie. Dzięki zdrowej asertywności Wasi rodzice poczują, że panujecie nad sytuacją i macie nad nią pełną kontrolę, dzięki czemu łatwiej będzie im odpuścić. Jeżeli podłożem problemu są pieniądze, które otrzymaliście od rodziców na sfinansowanie przyjęcia, miejcie na uwadze jeden istotny argument. Pomoc finansowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być oparciem, umożliwiającym lepszym start, nie zaś opłatą za prawo do podejmowania decyzji w Waszym imieniu.

Czas na kompromisy

Z tym nie możecie się spieszyć. Zostawcie je na sam koniec, czekając najpierw na efekty przeprowadzonej rozmowy. Może okazać się, że w pierwszej chwili Wasi rodzice zareagują bardzo emocjonalnie i ich urażona duma weźmie nad nimi górę. Nie przestraszcie się tego. Pamiętajcie, że Waszym rodzicom też nie jest na rękę gniewać się w nieskończoność. Dajcie im czas i stwórzcie okoliczności, w których łatwiej będzie im się wycofać z tej ślepej uliczki.

Jeżeli wciąż między Wami będą pozostawały kwestie sporne, zastanówcie się nad potrzebami jakie motywują pragnienia każdej ze stron. Może da się na nie odpowiedzieć w zupełnie inny sposób. Przykładowo – Wasi rodzice nie chcą odpuścić tradycyjnego menu z dużą ilością mięsa i staropolskich przysmaków, a Wam z kolei marzy się slow food z warzywami w roli głównej. Rozwiązaniem może okazać się tradycyjna kuchnia w nowoczesnym wydaniu, którą zaserwuje Wam odpowiednio dobrana firma cateringowa! Wilk syty (dosłownie) i owca cała! A co z kwestiami spornymi, na które trudno znaleźć kompromis? Wówczas warto sięgnąć po niezależne czynniki decyzyjne, takie jak np. rzut monetą czy konsultacja ze specjalistą w danej dziedzinie.

Czas na finał!

Pamiętajcie, że Waszym trofeum jest sama decyzyjność. Niezależność w organizacji wesela, wcale nie musi oznaczać zupełnego odseparowania rodziców od tego tematu. Nie odbierajcie więc im możliwości doradzania. Z pewnością niejedna ich opinia być Wam bardzo pomocna. To m.in. za mądrość i intuicję podziękujecie im podczas samego przyjęcia. W ostatecznym planowaniu weźcie też pod uwagę pewne potrzeby Waszych rodziców, które wyrażali wcześniej. Uwzględnienie choć jednej z nich, będzie najlepszym wyrazem szacunku i dobrych intencji, jakie Wami kierują.

POWRÓT DO BLOGA

Bezpłatna konsultacja

Ze względu na ilość osób zainteresowanych wynajęciem mnie na własną najwspanialszą zabawę w życiu – przygotowałem dla Was krótki formularz w celu umówienia się na bezpłatną konsultacje.

Zapytaj o wolny termin

Jeśli zainteresowała Was moja oferta lub chcielibyście po prostu porozmawiać ze mną porozmawiać – wypełnijcie formularz. Odpowiem w jak najszybszym czasie!

2018-03-09T15:08:00+00:00

Call Now